Part#  50225FLT
FLOWTECH - 50225FLT - Purple Hornies Muffler
Part#50225FLTBrand:FLOWTECH
(13)
(13)13 reviews
Standard/OE Grade
  • FLOWTECH - 50225FLT - Purple Hornies Muffler pa1
    Hover to Zoom
Vehicle Fitment
Buy Online & Select Delivery
Grade: Unveil Product Features with Product Highlights
Grade
Standard/OE
    Driver Profile: Unveil Product Features with Product Highlights
    Driver Profile
    Daily Driver
      Fitment : Unveil Product Features with Product Highlights
      Fitment
      Original Fit
        Design: Unveil Product Features with Product Highlights
        Design
        Original Design
          Conception: Unveil Product Features with Product Highlights
          Conception
          Built to Spec
            Product Information
            FLOWTECH
            Product's Extended Description
            • Purple Hornies Muffler; Slip-Fit Muffler; 2.25 in. Inlet; 2.25 in. Outlet; Steel Shell; Muffler Length 18 in.; Overall Length 24 in.;
            • The classic Purple Hornie tubular design glass pack mufflers give sound and performance gains that are more than impressive - theyre wild! The 16-gauge, 3.5 inch diameter steel shell encloses an interior spiral louver baffle design that increases exhaust velocity while decreasing backpressure, projecting the sound waves into a temperature fiber mat material. Available in an 18 inch case length with 2.250 inch slip-fit or choose from three different styles of 3 three-hole direct-header-mount designs.